Відмінності файлової і клієнт серверної версії BAS. Що обрати.

Привіт шановний Читач. Мені часто доводиться розповідати моїм замовникам в чому різниця між файловим режимом роботи BAS. Що краще працює, в яких випадках, і який режим обрати.

 

Почну з того, що проясню кожен з варіантів.

 

Варіант 1 – Файловий режим роботи BAS.

 

На комп’ютері створюється папка, і в ній розгортається база даних. Чому режим називається файловий – тому що в такому режимі платформа BAS працює з базою даних за допомогою файлів.

Список файлов BAS

Найголовніший тут файл – 1Cv8.1CD. Він зазвичай має найбільший розмір серед усіх файлів, саме в ньому зберігається вся база даних – всі довідники, документи, регістри та інше. Для того щоб скопіювати базу даних, досить використовувати саме цей файл.

Всі клієнти підключаються до цієї бази даних і працюють саме з цим файлом.

 

Чим гарний даний варіант:

  • Простота розгортання. Дуже просто розгорнути базу даних – просто скопіював файл 1Cv8.1CD в іншу папку і у тебе вже є копія, в якій можна проводити будь-які експерименти.
  • Вартість. Немає необхідності купувати додаткове програмне забезпечення.
  • Швидкість роботи. Якщо в базі даних працює один користувач – робота з базою дуже швидка. Швидко формуються звіти і проводяться документи. Зі збільшенням кількість користувачів, швидкість роботи падає практично як в арифметичній прогресії. Перебільшую звичайно, але швидкість падає серйозно.
  • Простота створення резервної копії. Досить скопіювати той же файл “1Cv8.1CD” і у вас вже є резервна копія бази.
  • Устаткування. Для роботи немає необхідності в окремому сервері, база може зберігатися в будь-якій папці на комп’ютері.

 

Це мабуть все.

 

Недоліки цього варіанту:

  • Швидкість роботи. При кількості одночасних користувачів більше 5 істотно знижується продуктивність, і користувачі витрачають багато часу на очікування, а це гроші бізнесу.
  • Розмір бази. При розмірі бази більше 5 – 6 гігабайт рекомендується переходити на клієнт-серверний варіант роботи. Це пов’язано з фізичними обмеженнями файлової системи. Справа в тому, що в файлової системі є обмеження – 4 гігабайти на одну таблицю (таблиця це конкретний документ, регістр відомостей, регістр накопичення, довідник і т.д.). Тому, як тільки ваша база даних перевалила за 5-6 гігабайт – потрібно або зробити згортку бази (обрізання старих періодів), або переходити на клієнт-серверний варіант. Інакше можна зіткнутися з такою проблемою:
    BAS - ошибка превышен максимально допустимый размер внутреннего файла

  • Регламентні завдання. Для повноцінної роботи бізнесу, часто необхідно вночі проводити якісь розрахунки, відправку даних клієнтам, інтеграцію з сайтом і інші завдання. Так ось, для того щоб ваш регламент спрацьовував вночі, необхідно щоб хоча б один користувач був у програмі. І тільки в такому випадку система буде виконувати регламентні задачі вночі. Вдень же, ясна річ, регламентні завдання виконуватися будуть, так як в програмі працюють користувачі.
  • Безпека даних. Базу даних легко вкрасти. Всього лише скопіював файл і у тебе є база.
  • Цілісність даних. Якщо у вас в момент запису або проведення документа пропаде електроенергія і комп’ютер вимкнеться, ви отримаєте проблему, пов’язану з цілісністю бази даних. Поясню на прикладі. Припустимо вам необхідно на листочку написати 5 цифр по черзі: 1,2,3,4,5. І ось ви пишете: 1,2,3 і тут “БАЦ” пропала електрика, комп’ютер вимкнувся. Що маємо в результаті – маємо тільки цифри 1,2,3. І база даних не знає що повинні бути ще й цифри 4,5. Ось таким чином пропадають дані з бази. Ви думаєте що зробили і провели документ а його там немає. А в гіршому випадку, програма перестане запускатися взагалі.
  • Стабільність роботи. При аварійних вимкненнях комп’ютера, відбувається збій в базі даних, що призводить до неможливості зайти в базу даних і працювати в ній. Для того щоб продовжити працювати з базою даних потрібно її “полагодити”, а для цього необхідно залучити фахівця.

 

Думаю що я перерахував всі основні недоліки файлової версії BAS.

 

Клієнт-серверний варіант роботи BAS.

Для роботи клієнт-серверного варіанту необхідно додатково 2 програмних продукти:

  1. Сервер BAS
  2. Система керування базами даних. В якості такої системи зазвичай використовується MS SQL і postgresql. рідше інші варіанти. Існують як платні версії, так і безкоштовні. Я тут для простоти буду розглядати MS SQL Server.

 

Як працює система.

 

  1. На платформі MS SQL Server створюється база даних. і сам MS SQL відповідає за її цілісність завдяки вбудованому механізму транзакцій.
  2. У програмному продукті Сервер BAS створюється запис із зазначенням бази даних, розташованої на MS SQL Server.

 

У кінцевого користувача в клієнті BAS прописується база даних, яка знаходиться на сервері BAS.

 

На малюнку я схематично зобразив механізм роботи:

Схема работы клиент-серверного варианта BAS

Всі запити з клієнта направляються на Сервер BAS, і звідти йдуть на MS SQL Server.

 

Тепер подивимося на плюси і мінуси цього варіанту.

 

Плюси роботи в клієнт серверному варіанті BAS:

  • Цілісність даних. Система керування базами даних MS SQL Server надійне зберігання даних і їх цілісність. Це означає, наступне: якщо ви хочете записати в базу даних цифри 1,2,3,4,5, і раптом після цифри 3 станеться аварійне вимкнення сервера, то при включенні сама система управління базами даних зрозуміє що так звана транзакція не не завершена, і самостійно скасує введення цифр 1,2,3. Таким чином ваша база даних не буде порушена.
  • Будь-який розмір бази. Розмір бази може бути будь-яким. Я зустрічав в своїй практиці бази об’ємом 240 Гб. Це досить багато, але при роботі з BAS в клієнт-серверному режимі таке можливо.
  • Регламенти. Система для виконання регламентних завдань не вимагає щоб був запущений хоча б одне клієнтське додаток, вона самостійно виконує регламенти в будь-який час. Нічний час особливо цінний, так як вночі не працюють користувачі і сервер можна навантажувати різними ресурсоємними завданнями не заважаючи роботі користувачів.
  • Швидкість роботи. У файловому варіанті роботи ми спостерігаємо ситуацію, коли при збільшенні активних користувачів сильно падає продуктивність. А при використанні клієнт-серверного режиму продуктивність не падає так сильно. Природно що вона падає, але не так сильно як у файловому.
  • Безпека даних. При клієнт-серверній архітектурі вкрасти базу даних просто так неможливо. Потрібно володіти правами адміністратора на базу даних, або зламати сервер, отримавши адміністративний пароль на MS SQL Server.
  • Стабільність. Проблеми з базою даних зводяться до мінімуму, з цього ми отримуємо більш стабільну роботу системи.

 

Мінуси роботи в клієнт серверному варіанті BAS:

  • Вартість. Необхідно придбати ліцензію на програмне забезпечення Сервер BAS. Також, необхідно встановити систему управління базами даних. Вона може бути як безкоштовною, так і платною.
  • Вартість Володіння. Підвищується вартість володіння за рахунок того, що додатково з’являються витрати на супровід роботи системи управління базами даних. Ці витрати не великі, але вони все таки є.
  • Обладнання. Для роботи клієнт серверного варіанту необхідне устаткування, а саме спеціальний комп’ютер, який називається “Сервер”. Це комп’ютер, але з більш високими показниками продуктивності ніж звичайний клієнтський комп’ютер.

 

Який можна зробити висновок.

 

Якщо в програмі працює 1 – 5 користувачів та база невелика (приблизно до 6 гігабайт), досить використовувати файловий режим BAS. Якщо ж багато користувачів, або база даних має розмір більше 6 гігабайт, необхідно використовувати клієнт-серверний режим роботи BAS.

Натисніть “—> Отримати консультацію <—“ та обримайте ще більше інйормації.